Šlechtitelský a selekční program plemene Slovenský teplokrevník chovaný v České republice
K významným změnám v chovu a šlechtění koní dochází zejména v souvislosti s využitím nových netradičních reprodukčních metod, inseminace a transferu embryí. Chov koní pro jezdecký sport se stává mezinárodní záležitostí, migrace genů je vysoká a s dalším rozvojem inseminace se stále zvyšuje. Stírají se hranice mezi jednotlivými státy či chovatelskými oblastmi i mezi jednotlivými plemeny, vznikají nové linie i rodiny sportovních koní, vzniká mezinárodní syntetická populace sportovní kůň. Je zřejmé, že migrace genů v populaci sportovního koně bude stále intenzivnější a jeho chov se stane celosvětovou záležitostí podobně, jako je tomu u anglického plnokrevníka. Využití nových reprodukčních metod bude stále významněji ovlivňovat proces šlechtění a chovu. Stále více se bude využívat genetického potenciálu nejlepších světových jedinců - hřebců prostřednictvím inseminace, ale i klisen prostřednictvím transferu embryí, jehož využití je teprve na samém počátku. Celý tento vývoj směřuje k jednotnému světovému patrně pouze regionálně dělenému syntetickému plemeni - sportovní kůň.
Základní filozofie při stanovení šlechtitelského záměru vychází z následujících hledisek:
· ve šlechtitelském procesu je soustavně a významně využíváno aktuálně nejlepší světové krve importem genofondu,
· šlechtění je založeno převážně na kontrole dědičnosti, dále pak na kontrole vlastní výkonnosti a na posouzení exteriéru a interiéru chovných koní a jejich potomstva,
· šlechtění vychází z předpokladu genetického zisku každé následné generace,
· cílem šlechtění je dosáhnout v co nejkratší době co nejvyššího genetického zisku,
· ve šlechtitelském procesu je využíváno všech nových, prakticky realizovatelných poznatků z oblasti genetiky, šlechtění a reprodukce.
Chová se ušlechtilý, korektní a výkonný jezdecký kůň, který je svými vlohami předurčen pro jezdecký sport.
· původ,
· vnější vzhled,
· skokové vlohy a mechanika pohybu,
· vnitřní vlastnosti jako vlohy pro výkon, ochota k práci, charakter, temperament a zdraví.
1. Původ
Žádoucí je homogenní původ vycházející z nejlepších světových linií a rodin, ve kterých jsou pevněji geneticky fixovány požadované vlastnosti a znaky, a ve kterých se opakovaně vyskytují vynikající jedinci.
2. Vnější vzhled
2.1. Barva: všechny barvy
2.2. Typ: žádoucí je typ elegantního a harmonického jezdeckého koně velkých linií, zdůrazněný výrazem a ušlechtilostí s jasným pohlavním výrazem u hřebců a klisen.
2.3. Tělesná stavba: žádoucí je celková harmonická stavba těla, která dává předpoklady pro dlouhodobý sportovní výkon s korektním fundamentem, pravidelným postojem končetin a souladem jednotlivých tělesných proporcí. Klouby, kosti a šlachy mají být jasně zřetelné. Kohoutková výška má u tříletých koní dosahovat 160 až 170 cm.
3. Skokové vlohy a mechanika pohybu
Vyžaduje se šikovné, mohutné a promyšlené, opatrné skákání, které svědčí o klidu a inteligenci. V průběhu skoku je žádoucí zřetelné sebrání, rychlý a dynamický odraz při odskoku, rychlé skládání končetin, vyklenutý hřbet s jasně vyniklým kohoutkem a dolů sehnutým krkem při otevřené zadní noze (baskule). Má být zachován rytmus skoku i cvalu.
Žádoucí jsou energické a prostorné chody v taktu (krok 4takt, klus 2takt, cval 3takt). Pohyb má pružně a energicky vycházet ze zadní končetiny, přes lehce kmitající hřbet se má přenášet na volně z plece vyrážející přední končetinu. Směr pohybu končetin má být rovně směrem dopředu. Cval má být při jasném vznosu elastický, vznosný, lehce nesený při přirozeném napřímení a rovnováze.
4. Vnitřní vlastnosti
Žádá se snadno jezditelný, všestranně nadaný, k výkonu pohotový a výkonu schopný kůň. Má být nekomplikovaný, lehce ovladatelný, současně ale pracovitý a spolehlivý, silných nervů, s dobrým charakterem a klidným, vyrovnaným temperamentem. Dále se vyžaduje dobré, pevné zdraví, schopnost snášet fyzické i psychické zatížení, přirozená plodnost, bez dědičných vad.
1. Metodou k dosažení chovného cíle je především:
1.1. rychlé zlepšení genofondu šlechtěné populace koní zajištěné především intenzivním reprodukčním využitím importovaných nebo zapůjčených hřebců nejlepší světové krve nebo importem jejich zmrazeného semene,
1.2. vytvoření podmínek pro maximální zkrácení generačního intervalu u hřebců prověřovaných základním stupněm kontroly dědičnosti, a to zejména pro:
1.2.1. včasné zařazování vybraných mladých hřebců do chovu,
1.2.2. získání potřebného počtu potomků během jedné - prvé připouštěcí sezóny
1.3. včasné a objektivní posouzení vlastní výkonnosti potomků testovaných hřebců v co největším testovaném souboru
1.4. efektivní využití výsledků kontroly dědičnosti a vlastní výkonnosti ve šlechtitelském procesu zejména pro selekci hřebců,
1.5. maximální využití vyselektovaných hřebců v plemenitbě zejména formou inseminace čerstvým i zmrazeným spermatem,
1.6. hodnocení, selekce a reprodukční využití vybraných klisen i za použití moderních reprodukčních metod embryotransferu,
1.7. praktické využití všech posledních poznatků při řešení nových šlechtitelských a reprodukčních biotechnologických metod,
1.8. vytváření podmínek pro kvalitní odchov hříbat a výcvik mladých koní, pro testaci a prezentaci produktů chovu v tuzemsku i v zahraničí.
2. Použití jiných plemen
Pro dosažení chovného cíle je přípustné používat všech plemen, případně populací koní, které disponují žádanými vlastnostmi. Výběr chovných zvířat se provádí výlučně podle kriterií, která mají pro jezdeckého koně pro sport podstatný význam. Zvláštní neopodstatněné upřednostňování některých plemen nebo jedinců není přípustné. Použití jednotlivých chovných zvířat mimo plemena jezdeckých koní, jako klusáků, anglických plnokrevníků či koní jiného plemene je pro dosažení chovného cíle možné.
3. Metody plemenitby
Pro zajištění plemenitby je žádoucí využívat moderních reprodukčních metod zejména inseminace a v možné míře rovněž transferu embryí. Inseminace se doporučuje především u vybraných kvalitních, krátkodobě v chovu využívaných hřebců (importovaných či zapůjčených), testačních hřebců pro potřebu kontroly dědičnosti a u hřebců kladně prověřených kontrolou dědičnosti nebo vlastní výkonnosti.
Inseminace dlouhodobě konzervovaným (zmrazeným) spermatem je žádoucí využít zejména při importu žádaných genofondů vybraných jedinců a při upevňování charakteristických znaků jednotlivých linií či jedinců např. metodou tzv. vertikální příbuzenské plemenitby.
Metody transferu embryí je žádoucí využívat především pro reprodukční využití vybraných klisen využívaných ve sportu, vybraných mladých klisen po dosažení pohlavní dospělosti (pro zkrácení generačního intervalu ve vlastních šlechtitelských programech chovatelů) a u velmi kvalitních klisen s cílem získání většího počtu potomstva.
1. Původ
Hodnotí se výkonnost a především chovná hodnota otce, otce matky a otce matky matky, případně matky a matky matky, sourozenců a dalších příbuzných. Při hodnocení původu se vychází především z hodnocení plemeníků podle výkonnosti potomstva i podle vlastní výkonnosti každoročně vydávané WBFSH, výsledků šampionátů mladých koní a jednotlivých národních šampionátů a dalších významných soutěží. Rovněž se hodnotí stabilita a míra fixace požadovaných výkonnostních znaků v rodině nebo linii a stupeň a účelnost použité příbuzenské plemenitby.
2. Hodnocení vnějších znaků
Hodnocení klisen a hřebců se provádí především na svodech tak, aby mohla být hodnocená zvířata porovnána s co největším počtem jiných předváděných zvířat.
Hodnocení se provádí podle následujícího schématu:
a) plemeno a pohlavní typ
b) tělesná stavba
b1) hlava b4) rámec
b2) krk b5) přední končetiny
b3) horní linie b6) zadní končetiny
Známka za tělesnou stavbu představuje celkové zhodnocení znaků b1 - b6, nemusí být ale jejich aritmetickým průměrem.
c) korektnost chodů
d) celkový dojem a vývin
e) celkové hodnocení
Celkové hodnocení je výsledkem průměru známek a-d.
Dílčí kriteria se posuzují podle následujících známek:
10 - vynikající
9 - velmi dobrý
8 - dobrý
7 - poměrně dobrý
6 - uspokojivý
5 - dostatečný
4 - vadný
3 - značně špatný
2 - špatný
1 - velmi špatný
0 - nehodnocený
3.Výkonnostní zkoušky
3.1. Způsob provedení
řídí se metodickými pokyny RPK a pravidly České jezdecké federace nebo jiných organizací oprávněných k provádění zkoušek výkonnosti.
3.2. Výkonnostní zkoušky hřebců
Za výkonnostní zkoušky hřebců jsou považovány:
3.2.1. zkouška vloh a vlastností jezdeckého koně
3.2.2. sportovní výsledky dosažené v klasických jezdeckých disciplínách
3.2.3. staniční zkouška - třicetidenní test
3.2.4. dostihové výsledky u plnokrevných koní
3.2.5. hodnocení v odchovně hřebečků
3.3. Výkonnostní zkoušky klisen
Jako podklad pro posouzení výkonnosti klisen platí následující zkoušky, jejichž způsob provedení stanoví RPK:
3.3.1. jednodenní zkouška pod sedlem
3.3.2. sportovní výsledky dosažené v klasických jezdeckých disciplínách, zejména v soutěžích mladých koní
3.4. Výkonnost potomstva
Při hodnocení výkonnosti potomstva se zohledňují následující výsledky:
3.4.1. přehlídky a hodnocení hříbat v odchovnách
3.4.2. licence hřebců, přehlídky klisen a zápisy do PK
3.4.3. výkonnostní zkoušky hřebců a klisen
3.4.4. výsledky dosažené v klasických jezdeckých disciplínách, zejména v soutěžích mladých koní
3.5. Hodnocení výsledků
Výsledky získané na základě výběrových kriterií mohou být v celém rozsahu nebo jen částečně shrnuty do chovné hodnoty zvířete. Odhad chovné hodnoty se provádí podle všeobecně uznávaných a vědecky doložených metod. Přitom je žádoucí vyloučit rozdíly ve výkonnosti, které nejsou geneticky podmíněny. Zvláštní důraz se klade na výsledky získané potomky hřebců testovaných kontrolou dědičnosti, a to zejména v chovatelských soutěžích.
1. Předpokladem licence je splnění následujících podmínek:
1.1. původ hřebce musí odpovídat požadavkům výběru (IV.1.),
1.2. předložení potvrzení o původu,
1.3. předložení výsledků výkonnostních zkoušek,
1.4. předložení rentgenových snímků spodních částí končetin a dodatečně snímků střelkové kosti spolu se snímky hlezenních kloubů u mladých hřebců, kteří žádají nebo jim byl udělen základní výběr (bod V.5.6.1.).
2. Před licencí musí být přezkoušena identita hřebce, hřebci s nedostatečnou nebo nejasnou identifikací musí být z licence vyloučeni.
3. Předpokladem pro připuštění hřebce k licenci a pro licenci samotnou je, že hřebec nevykazuje žádné zdravotní závady, které by ovlivnily schopnost k chovu a jeho chovnou hodnotu, to znamená, že hřebec je prost zákonem uvedených závad, anomálií varlat a chrupu, šikmo nasazeného ocasu, operačních zásahů provedených za účelem úprav těla stejně jako dalších chorob. Licenční komise má právo nařídit případná další vyšetření.
4. U hřebců využívaných v plemenitbě pouze prostřednictvím importovaných inseminačních dávek je podmínkou pro licenci předložení:
4.1. potvrzení o původu
4.2. krevního nebo DNA typu
4.3. potvrzení o výběru do plemenitby v zahraničí
4.4. případně výsledky zkoušek výkonnosti
4.5.
5. Licenční rozhodnutí
5.1. Licenční rozhodnutí zní:
¨ vybrán
¨ nevybrán
¨ předběžně nevybrán
Licenční rozhodnutí "vybrán" může být uděleno pokud hřebec splní všechny požadavky uvedené v odstavci IV.1.-4.
Licenční rozhodnutí "předběžně nevybrán" může být uděleno pokud hřebec neplní požadavky na exteriér případně další požadavky, u kterých se dá předpokládat, že budou v budoucnu splněny. V rozhodnutí může být stanovena lhůta, do které může být hřebec znovu předveden k licenci.
5.2. Rozhodnutí o licenci musí být veřejně ohlášeno v průběhu licence. Rozhodnutí "vybrán" se zapíše do chovatelských záznamů.
5.3. K licenci nejsou připuštění hřebci, kterým byla podána nějaká dopingová látka nebo zakázaný lék uvedený v seznamu nebo byl proveden určitý zákrok nebo manipulace směřující k ovlivnění výkonnosti nebo schopnosti k pohotovosti k výkonu. Licenční komise je oprávněna nařídit kontrolu medikace.
5.4. Licence se musí odvolat:
5.4.1. pokud předpoklad pro její vyhlášení není předložen,
5.4.2. pokud jeden z jejích předpokladů odpadl,
5.4.3. pokud se dodatečně objeví závažné zdravotní problémy.
Licence se může odvolat pokud je spojena s podmínkou, která nebyla ve stanovené lhůtě splněna.
5.5. Proti rozhodnutí o licenci může majitel hřebce podat odvolání. Lhůta pro odvolání trvá čtyři týdny od oznámení rozhodnutí. Odvolání se musí podat písemně s odůvodněním. Nositel PK respektive RPK projedná a případně ustanoví novou hodnotící komisi a určí místo a čas pro nové představení hřebce.
5.6. Licentovaní jsou hřebci, kterým byl udělen jeden z následujících druhů výběrů do plemenitby:
5.6.1. Základní výběr
je udělován hřebcům, kteří absolvovali buď zkoušku vloh a vlastností jezdeckého koně nebo staniční zkoušku (IV.3.2.1., a IV.3.2.1.3), hodnotí se zejména:
5.6.1.1. původ,
5.6.1.2. vnější znaky,
5.6.1.3. skok ve volnosti,
5.6.1.4. mechanika pohybu,
5.6.1.5. u hřebců, kteří absolvovali staniční zkoušku její výsledek,
5.6.1.6. případně další znaky podle požadavků RPK,
5.6.1.7. vybraní hřebci jsou oprávněni působit v plemenitbě jednu připouštěcí sezónu, a to následující po uděleném výběru. Rozhodnutím RPK může být toto oprávnění prodlouženo vždy o 1 další připouštěcí sezónu, a to nejvýše dvakrát.
5.6.2. Výběr
5.6.2.1. je udělován hřebcům ve stáří 5 a více let na základě výsledků vlastní výkonnosti a zkoušek výkonnosti,
5.6.2.2. předpokladem pro udělení výběru je splnění minimálních výkonnostních kriterií, která každoročně stanoví RPK. Hodnotí se především:
5.6.2.2.1. přední umístění v chovatelských soutěžích zejména v soutěžích KMK (do 5. místa mezi hřebci ročníku KMK) nebo umístění do 5. místa v národních šampionátech nebo přední umístění v soutěžích vyšší a nejvyšší obtížnosti (ST, T a TT) v klasických jezdeckých disciplínách (3 soutěže ST do věku 9 let nebo 2 soutěže T, v obou případech každá soutěž do 4 trestných bodů),
5.6.2.2.2. původ, vnější znaky a mechanika pohybu,
5.6.2.3. vybraní hřebci jsou oprávněni působit v plemenitbě, přičemž toto oprávnění musí být každoročně rozhodnutím hodnotitelské komise nebo RPK obnovováno bez nutnosti dalších zkoušek.
5.6.3. Definitivní výběr
je udělován hřebcům kladně prověřeným základním stupněm kontroly dědičnosti provedeným na základě vyhodnocení výsledků šestiletého potomstva podle kriterií stanovených každoročně RPK. Tento výběr je definitivní a může být zrušen pouze rozhodnutím RPK vydaným na základě změněných skutečností.
5.6.4. Výběr pro hřebce licentované v rámci jiné plemenné knihy
5.6.4.1. je udělován hřebcům působícím v plemenitbě v rámci jiné plemenné knihy podobného zaměření, hodnotí se zejména:
5.6.4.1.1.původ,
5.6.4.1.2.vnější znaky a mechanika pohybu,
5.6.4.1.3.případné výsledky zkoušek výkonnost a kontroly dědičnosti získané v rámci jiné plemenné knihy,
5.6.4.2. vybraní hřebci jsou oprávněni působit v plemenitbě, přičemž toto oprávnění musí být každoročně rozhodnutím hodnotitelské komise nebo RPK obnovováno bez nutnosti dalších zkoušek nebo může být rozhodnutím RPK definitivní.
5.6.5. Výběr hřebců plemen běžně nevyužívaných v jezdeckém sportu
5.6.5.1. je udělován hřebcům zejména plemen anglického plnokrevníka, arabského koně, klusáka, případně jiných plemen cílevědomě pro šlechtitelský záměr využitelných, hodnotí se zejména:
5.6.5.1.1. původ,
5.6.5.1.2. vnější znaky a mechanika pohybu,
5.6.5.1.3. případně výkonnost např. výsledky v dostizích, distančních a jiných soutěžích,
5.6.5.1.4. posuzují se rovněž další důvody a okolnosti vztahující se k chovnému využití daného hřebce.
5.6.5.2. výběr musí být rozhodnutím hodnotitelské komise nebo RPK každoročně obnovován.
5.6.6. Výběr pro hřebce využívané v plemenitbě pouze prostřednictvím importovaných inseminačních dávek spermatu
5.6.6.1. je udělován hřebcům využívaným v plemenitbě v rámci jiné plemenné knihy podobného zaměření, hodnotí se zejména:
5.6.6.1.1. původ,
5.6.6.1.2.případné výsledky zkoušek výkonnosti a kontroly dědičnosti získané v rámci jiné plemenné knihy,
5.6.6.1.3.jiné známé skutečnosti se vztahem k chovné hodnotě hřebce,
5.6.6.2. výběr musí být rozhodnutím hodnotitelské komise nebo RPK každoročně obnovován nebo může být rozhodnutím RPK definitivní.
5.6.7. Mimořádný výběr
výběr může být mimořádně udělen ve zdůvodněných případech na žádost chovatele pro účel naplnění určitého záměru nebo chovatelského programu. Výběr je omezen časově nebo kvantitativně. RPK stanoví další podmínky udělení výběru pro každý konkrétní případ.
1. Pro zápis do hlavního oddílu plemenné knihy klisen I (PKK I) je požadován oboustranně prokazatelný původ do 4. generace předků, průměrná výsledná známka posuzovaných znaků (důraz je kladen především na výkonnostní znaky) nejméně 7,1 b.
2. Pro zápis do hlavního oddílu plemenné knihy II (PKK II) je požadován oboustranně prokazatelný původ do 3. generace předků a průměrná výsledná klasifikace posuzovaných znaků nejméně 6,1 b.
3. Do pomocné plemenné knihy klisen (PPKK) se zapisují klisny s dostatečně vyjádřeným typem, odpovídajícím souladem a korektností tělesné stavby s únosnými vadami exteriéru, které nevyhovují požadavkům PKK I ani PKK II.
Testování potomstva pro účely kontroly dědičnosti a vlastní výkonnosti včetně vyhodnocení výsledků bude prováděno na základě smluvní dohody s Českou jezdeckou federací v rámci soutěží Kriteria mladých koní a případně dalších regulérních soutěží v klasických jezdeckých disciplínách.
K účinnější a rychlejší realizaci některých šlechtitelských opatření byl zřízen akcelerační program, který u vybrané částí populace využívá s podporou státu postupů a metod, které by byly u celé populace obtížněji realizovatelné a tedy i méně účinné.
1. Smysl akceleračního programu
Smyslem akceleračního programu (AP) je rychlejší převedení stávající populace koní CS do stavu optimálního pro plné využití šlechtitelského programu. Cílem šlechtitelského programu je především konkurenceschopnost šlechtěné populace CS v mezinárodním měřítku, cílem akceleračního programu je pak rychlejší dosažení tohoto stavu. Akcelerační program bude průběžně pružně přizpůsobován potřebám šlechtitelského programu.
Metodou k dosažení cíle AP je především výběr nejlepších plemenných jedinců a jejich cílevědomé a intenzívní reprodukční využití zejména při použití metod asistované reprodukce, testace jejich potomstva, selekce a výběr další generace plemenných zvířat.
Priority akceleračního programu:
1.1. reprodukční využití nejlepších světových genofondů hřebců i klisen a jejich rychlé rozšíření ve šlechtěné populaci,
1.2. dostatečné reprodukční využití mladých hřebců zařazených do kontroly užitkovosti,
1.3. výběr, kvalitní odchov a hodnocení mladých hřebečků - potencionálních plemeníků,
1.4. zajištění podkladů pro hodnocení mladých koní s vysokou vypovídací hodnotou, získané v co nejpočetnější populaci mladých koní složené pokud možno i z produktů jiných PK stejného nebo podobného zaměření.
2. Výběr plemenných zvířat do akceleračního programu.
Při výběru zvířat do akceleračního programu se vychází především z rodokmenové hodnoty jedince, výsledků vlastní výkonnosti v mladém věku (v porovnání s vrstevníky) i dosažené absolutní vlastní výkonnosti a z plemenné hodnoty vyjádřené především dědivostí požadovaných znaků a vlastností.
2.1. Kriteria výběru hřebců
2.2. Kriteria výběru klisen
3. Testační odchovny
Ke sledovanému odchovu perspektivních hřebečků se v rámci akceleračního programu zřizují testační odchovny. Do odchovny budou zařazováni hřebečci vysoké rodokmenové hodnoty ze strany obou rodičů, především potomci nejlepších plemeníků, vykazující dobrý tělesný vývin, kteří by především měli dát základ další následné generaci plemenných hřebců.
Provoz v testačních odchovnách a způsob výběru hřebečků do odchovny se řídí řádem schváleným uznaným chovatelským sdružením. Za testační odchovnu může být považována odchovna uznaná chovatelským sdružením, která odchovává minimálně 7 hřebečků stejného ročníku. Odchov hřebečků probíhá odděleně podle ročníků stáří. Odchovna musí být vybavena minimálně:
1. řádně oplocenými pastvinami s rozlohou:
· 0,3 ha/odstávče,
· 0,4 ha/ročního a dvouletého hřebečka,
· 0,5 ha tříletého hřebce.
2. vyhovující stájí pro volné ustájení s možností individuálního přikrmování,
3. pevnou plochou pro posuzování a předvádění koní,
4. pohybovou dráhou pro posouzení mechaniky pohybu a skokového projevu.
Do testační odchovny se vybírají hřebečci staří 5 až 9 měsíců, a to do 31.12. roku, ve kterém byli narozeni. Odchov v testační odchovně končí výběrem hřebců do třicetidenního testu v roce, ve kterém hřebci dosáhli věku 3 let.
1. Výkonnostní zkoušky hřebců - zkouška vloh a vlastností jezdeckého koně.
Zkouška je určena pro vybrané hřebce, kteří v kalendářním roce konání zkoušky dosáhnou věku dvou let, zkouška se provádí v měsíci listopadu až prosinci. Hodnocení provádí minimálně pětičlenná hodnotitelská komise. Aritmetický průměr známek všech hodnotitelů je výsledkem zkoušky.
Hodnotí se
¨ mechanika pohybu
¨ skok ve volnosti
¨ vnitřní vlastnosti
1.1. Mechanika pohybu
1.1.1. hodnotí se známkou 1 - 10 ve všech třech základních chodech (krok, klus, cval),
1.1.2. při hodnocení se posuzuje:
1.1.2.1. mechanika pohybu v kroku a klusu na ruce
1.1.2.2. mechanika pohybu při předvedení ve volnosti
1.2. Skok ve volnosti
1.2.1. zkouška se provádí v kryté hale nebo na jízdárně při volném pohybu na 3 překážkách, z nichž poslední se zvyšuje na maximální výšku 130 cm,
1.2.2. hodnotí se skokové vlohy a styl skoku tak, jak je stanoveno v chovném cíli, a to známkou 1 - 10,
1.2.3. třetí chyba (zastavení nebo shození překážky) nebo nepřekonání výšky 130 cm zkoušku končí s hodnocením 0 bodů.
1.3. Vnitřní vlastnosti
1.3.1. hodnotí se v průběhu celé výkonnostní zkoušky,
1.3.2. posuzují se vlastnosti požadované v chovném cíli a hodnotí se známkou 1 - 10.
2. Výkonnostní zkoušky hřebců - třicetidenní test.
Zkouška je určena pro vybrané mladé hřebce, kteří v roce konání zkoušky dosáhnou věku 3 let. Zkouška se provádí na závěr staničního testu v délce trvání 30 dní. Hodnocení provádí minimálně pětičlenná hodnotitelská komise.
Hodnotí se:
¨ mechanika pohybu,
¨ jezditelnost,
¨ skok ve volnosti,
¨ skok pod jezdcem,
¨ vnitřní vlastnosti.
2.1. Mechanika pohybu
2.1.1. posuzuje se podle bodu IX.1.1. a při provádění zkoušky jezditelnosti hodnotí se známkou 1 až 10.
2.2. Jezditelnost
2.2.1. provádí se v kryté nebo otevřené jízdárně nebo na drezurním obdélníku,
2.2.2. posuzuje se ochota koně a jeho soustředenost na práci, uvolněnost, prostupnost, ohebnost a pružnost,
2.2.3. hodnotí se známkou 1 až 10,
2.2.4. hodnocení provádí hodnotitelská komise ve spolupráci s testačními jezdci,
2.3. Skok pod jezdcem
2.3.1. provádí se na postupové řadě a 4 překážkách umístěných jednotlivě na dlouhé stěně a úhlopříčce jízdárny o výšce a šířce max. 100 cm,
2.3.2. hodnotí se ochota koně ke skoku, styl skoku, pozornost, kmih a další ukazatele tak, jak je stanoveno v chovném cíli, a to známkou 1 až 10.
2.4. Hodnocení skoku ve volnosti a vnitřních vlastností se provádí dle znění bodů IX.1.2.-3.
-
3. Hodnocení mladých hřebečků v testačních odchovnách.
Hodnocení hřebečků provádí tříčlenná komise na odchovnách při jarním a podzimním třídění. Hodnocení se provádí známkou 1 až 5.
Hodnotí se:
3.1. u odstávčat po ukončení naskladnění:
3.1.1. vzrůst a tělesný rámec - na tvrdém podkladu,
3.1.2. mechanika pohybu v kroku a klusu - na pohybové dráze,
3.2. u hříbat ve stáří 1 a 2 roky:
3.2.1. vzrůst, tělesný rámec, korektnost a pravidelnost pohybu - na tvrdém podkladu
3.2.2. mechanika pohybu v klusu a překonávání překážek - na pohybové dráze,
3.3. u tříletých hříbat:
3.3.1. plemenný typ, tělesný rámec a korektnost a pravidelnost pohybu - na tvrdém podkladu,
3.3.2. mechanika pohybu v klusu a překonávání překážek - na pohybové dráze,
3.3.3. hodnotí se dvěma známkami.
Vybraní hřebci absolvují na závěr testace třicetidenní test (IX.2.).
4. Výkonnostní zkoušky klisen - jednodenní zkouška pod sedlem.
Zkouška je určena pro klisny, které v roce zkoušky dosáhnou věku 3 let a provádí se podle znění bodu IX.2. Hodnocení provádí min. tříčlenná komise.